Members Roster 2018





Mid week Competitions - Visitors are welcome


A Stableford Competition operates each Thursday, all year round for Members. Tee off between 7.00 and 10.00am


A 9 hole Chicken Run operates on Wednesday afternoon from October to March (Daylight Saving) for Members & Associates. Tee off from 3.00pm 





3      Stableford

5      Mon  Veterans


10     Stroke


17     Stroke Monthly Medal


18     Sun Pennant Week 1  All Divions


24     Stableford


25     Sun Pennant Week  1  All Divisions




3   Stroke


4     Pennant  Week3  3rd Week  Div 5 to end


10  4 BBB Stableford


17    Stroke  Monthly Medal


18  Sun Pennant Week 3 Div 1-4   Week 4 Div 5- to end


24   Stroke


25   Sun Pennant Week 4 Div-4   Week 5 Div 5 to end


31   Par  Easter Saturday




7     Stroke


8     Sun Pennant Week 5 Div1-4 Week 6 Div 5-to end


14    Stableford


15    Sun Pennant Week 6 Div 1-4


21  Stroke Monthly Medal


22   Sun Pennant  Div 1 2 3 &4 only Finals


28   4 BBB Aggregate Stableford 



5      Foursomes Championships 1st 18 Holes


6     Sun  SCGA Country Championships Mixed Foursomes (N T Bay )


7     Mon  Veterans


8     Tue  SCGA Country Championships Foursomes ( Llanherne )


9     Wed  SCGA  Country Championships Singles ( New Norfolk )


10   Thu  SCGA  Country Championships  Singles  (Pittwater )


12     Foursomes Championships Final 18 Holes


19    Stroke Monthly Medal


20     Sun  Mixed Foursomes 1st 18 Holes


26     4 Person Ambrose Invitation ( J Boag & Son )


27    Sun    Mixed Foursomes Final 18 Holes



2   Stableford


3   Sun Ambrose Challenge  ( Richmond )


9  Stroke


16  Stroke Monthly Medal




30  4 BBB Stableford




7     Stroke


9  Mon Veterans


14   Stroke Monthly Medal


21   4 Person Ambrose (Invitation )


28   Stableford




4      4 Ball Multiplied Stableford   ( BP Cambridge )


11     Stableford


18     Stroke Monthly Medal


25     Stroke




1     Stroke Bill Johnston Memorial


3    Mon  Veterans


8   4 Ball Aggregate Stableford


9   Sun RHL Roberts Trophy (Rnds 1&2) Richmond GC


15   Stroke Drummonds Monthly Medal


16   Sun RHL Roberts Trophy ( Rnds 3 & Final ) Royal Hobart GC


22   9.30am Annual General Meeting Ambrose to follow


29   Stableford  AFL Grand Final




6   Club Championships  Rnd 1


13  Club Championships   Rnd 2


15  Mon  Veterans


20   Club Championships Rnd 3


21    Sun SCGA Country Shield Stroke   Pittwater GC


25   Thur Show Day 3 Person Ambrose Select Partners


27   Club Championships Final Rnd & Monthly Medal  



3    4 Person Ambrose (Invitation )


10   Stableford


11  Sun SCGA Country Interclub  Dover GC


17   -Stroke Monthly Medal


24  Stroke (Monthly Medal Playoff )




1     Stableford 


2    Sun  SCGA Champion of Champions  North West Bay GC


8     Stroke   Trophy Night


15  Stroke Monthly Medal


17  Mon  Veterans  Xmas Lunch


22  Stableford


29   Stroke


January  2019


5  Stableford


12    Stroke


19-  Stroke Monthly Medal


26-  Stableford




2   Stableford


9   Stroke


16   Stroke Monthly Medal


18   Mon  Veterans


23   Stableford





Associates Roster 2018

This Roster is subject to alteration
N.T.P.: 4th and 13th Monthly Medal Days 







24th   Open Day Stroke


28th & 29th   Judy Elpinstone, B & C Grade Championships at Thirlstane GC


31st Stroke  Monthly Medal-1st Silver spoon








4th   WGT South 18 hole championships at Kingston Beach GC


7th   Stroke 2nd Silver Spoon – 1st International Bowl


14th   Stableford 8.30am SGS


21st   Stroke Monthly Medal - 2nd International Bowl


26th   Greta Lovell Shield at Pittwater GC


28th   Stroke & Eclectic










5th   Pennant


7th   Stableford


14th  Stroke Monthly Medal 3rd International Bowl - 3rd Silver Spoon


15th   Pennant (Thurs)


19th   Pennant


21st   Captain v President Stableford


26th   Pennant


28th   Official’s Day






4th   Stableford


9th   Pennant


11th 1st   Round Foursomes


16th   WGTSC Senior Vet’s at New Town Bay TBC


18th   2nd Round Foursomes


23rd   Pennant


25th   3rd Round Foursomes


28th-29th   North v South Plate Kingston Beach GC


30th   Pennant








2nd   Richmonds’s Charity Day


6th – 11th  Country Week


14th   Pennant


16th   Stroke Monthly Medal 4th Silver Spoon


20th   Mixed Foursomes Rnd 1


21st   Pennant


23rd   Barclay Shield Qualifying


25th   Pennant Cocktail Party at Richmond GC


27th   Mixed Foursomes Rnd 2


30th   Silver Spoon Playoff








3rd - 4th   State Pennant Final at Devonport GC


6th   Stroke Monthly Medal


13th   Stableford (4 Clubs)


20th   Canadian Foursomes


27th   Stroke Monthly Medal








2nd   Fun Day TBC


4th   Stroke Winter Cup


11th  Monthly Medal


18th   Stableford 9.30am SGS


25th   4BBB Stableford








1st   Stable ford 9.30am SGS


6th   Combined WGTS & WGTSC Foursomes at Tea Tree TBC


8th   Ambrose draw for partners 9.30am SGS


15th   Stableford


22nd   Stoke Monthly Medal


29th   Stableford Spring Spoon 9.30am SGS








5th   Irish Stableford


10th   WGTSC Singles Championships venue TBC


12th   Bronze Stableford Qualifying


17th   South Eastern Championships at Pittwater


19th   AGM 8.30am 4BBB Stableford


24th   Barclay Shield at Ulverstone GC


26th Monthly Medal








3rd   Round 1 Championships


10th   Round 2 Championships


17th   Round 3 Championships


24th   Round 4 Championships


31st   Monthly Medal










5th   WGTSC AGM at Richmond 9.30am


7th   Stableford


12th   Bronze Stableford final at Launceston GC


14th   Monthly Medal


21st   Stroke Monthly Medal play off & Master Putter


22rd-25th   Elvie Whitesides at Royal Hobart GC


29th   Pinehurst draw for partners 8.30am SGS








5th   Stroke Monthly Medal


7th   W.G.T.S.C Christmas Medley at Richmond


12th   Christmas Party








23rd   Open day Stroke


30th   Stroke Monthly Medal 1st Silver spoon








6th   Stroke 2nd Silver Spoon – 1st International Bowl


13th   Stableford 8.30am SGS


20th   Stroke Monthly Medal - 2nd International Bowl


25th   Greta Lovell Shield at Pittwater GC


27th   Stroke & Eclectic



February 22   Elderslie

March 28th   Richmond

April 6th   Bothwell Highland Lassies Day12th Orford

May 29th   Llanherne

July 18th   Pittwater

August 1st   Tea Tree

October 4th   New Town Bay

               22nd  Colebrook (Open Day)



PRESIDENT  Lyn Munnings 6259 7173

CAPTAIN  Sue Richardson 0408 477 620

VICE CAPTAIN  Dianne Harwood 6273 2370

SECRETARY  Mary McDermott 6248 5143

TREASURER  Jill Mayne 6247 8175

HANDICAP MANAGER  Jill Mayne 6247 8175

COMMITTEE  Alison J. Salter